Termín Cuckold byl prvně použit v anglické literatuře v roce 1562. Paroháčem je označen muž, který se jako poslední dovídá o nevěře manželky. Také to odkazuje na tradici, při které celá vesnice se shromáždila kolem muže, jehož žena porodila dítě, které nebylo jeho. Podle této legendy nešťastný manžel byl nucen nasadit si na hlavu parohy, jako symbol manželčiny nevěry.

V dnešní, moderní, době tento výraz odkazuje na sexuální úchylku, nebo spíše přesněji na životní styl. Muž má potěšení z nevěry své partnerky. Uspokojuje jej už jen ta představa, že jeho partnerka se miluje s jiným mužem. Někdy mužům stačí také i pouhé vyprávění partnerky o tom, co s jiným mužem dělala a jindy muž aktivně sleduje svou partnerku při sexu s jiným mužem.

Partneři mohou žít zcela v harmonickém vztahu, kdy jsou si oba rovní, ale také může vztah být založen na silné dominanci ženy, partnerky paroháče.  V takovém vztahu je žena obvykle vyobrazena jako sexuálně dominantní osoba, zatím co muž přebírá submisivní roli, pouze sledující partnerku s milencem a někdy plně přijímající celibát. Jednou z hlavních složek paroháče je praxe ponížení a nemožnost sexuálně se uspokojit do doby, než se partnerka rozhodne jinak.

V některých partnerství manžel může dokonce nosit mužský pás cudnosti, jako způsob, jakým žena může ovládat mužův orgasmus. Důvod je, že muž není schopen se sám se kontrolovat. Součástí sexuálních her může být i porovnávání penisů a ponížení za to, že paroháčův penis není dostatečně velký, aby plně uspokojil chtíč ženy. V některých vztazích se objevují i bisexuální praktiky, přičemž samotný paroháč nemusí být bisexuální, ale tyto praktiky, kdy je nucen uspokojit třeba ústy milence své partnerky, je součástí ponížení paroháče.

V Čechách a na Slovensku se vžilo označení Kandaulismus. Přestože toto slovo označuje muže, který pouze zobrazuje svou partnerku nahou cizím mužům, je z výše uvedených důvodů vztahováno i na lehké formy Paroháčství. Spousta párů chce vyzkoušet nevěru se svolením partnera, přičemž samotný muž, paroháč, se necítí být nijak ponižován submisivní a příčí se mu pomyšlení i na celibát, pás cudnosti a bisexuální hrátky. Vzrušuje jej převážně představa, že sleduje partnerku s jiným mužem a většinou je to muž paroháč, který chce určit průběh milování partnerky s milencem. Slovo Cuckold je v takovém případě bráno jako urážka a tak si muži říkají, že jsou Kandaulisté.

Přitom Cuckold (Paroháč) může mít několik forem. V zahraničních textech, lze najít rozdělení paroháčů na tři druhy.

  • Paroháč 1:  Paroháč má pravidelný sex se svou partnerkou i přesto, že ona má milence. Není nijak ponižován a jejich vztah je rovnocenný.
  • Paroháč 2: Paroháčová partnerka více upřednostňuje sex s jinými muži. Paroháč má sex s partnerkou jen občas, nejčastěji na nejrůznější významná data (výročí, narozeniny, Vánoce…) . Někdy paroháč může nosit pás cudnosti. Buď jako symbolický význam, nebo za trest k zabránění masturbace.
  • Paroháč 3: Paroháč je nejvíce ponížen. Je mu odpírán samotný vaginální sex s partnerkou. Může jí maximálně obšťastnit jazykem či prsty. Velmi často musí paroháč ženu a jejího milence očistit a oběma sloužit. Pás cudnosti většinou nosí už napořád.

Nejsou to striktně dané typy. Je to jen základní výčet toho, jak bychom mohli Paroháče rozdělit. Ať si budete říkat Cuckold, Paroháč, nebo Kandaulista, spojuje nás všechny jedno základní. Vzrušuje nás mít nevěrnou partnerku. A jakým způsobem k tomu už dochází, to je na každém páru.